Kącik klocków i samochodów

Kącik klocków i samochodów sprzyja wspólnej zabawie nie tylko chłopców, ale także dziewczynek. Konstruując różne budowle dzieci uczą się pojęć przestrzennych (na, pod, obok za, itp.), pojęć dotyczących wielkości (duży, mały, większy, mniejszy, długi, krótki, itp.), koloru, kształtują wyobraźnię przestrzenną, pomysłowość. Chłopcy bardzo chętnie składają garaże i drogi, po których jeżdżą ulubionymi samochodami, ucząc się bezpiecznej zabawy i utrwalając zasady ruchu drogowego. Przedszkolaki uczą się tu wspólnego planowania, podejmowania decyzji i projektowania. Podczas porządkowania kącika dzielą się obowiązkami.

Kącik kreatywny

W kąciku kreatywnym znajdują się różnego rodzaju gry i układanki stolikowe. Dzieci bardzo często i chętnie po nie sięgają. Podczas gry uczą się współzawodnictwa, radzenia sobie z porażką, a także umiejętności rozwiązywania konfliktów. Gry planszowe uczą logicznego myślenia, kształtują pamięć wzrokową, a także umiejętność liczenia. Składając obrazki typu puzzle, grając w domino, czy dobierając obrazki do plansz, rozwijają spostrzegawczość wzrokową, uwagę i myślenie.

Kącik książki

W kąciku książki dzieci bardzo często spędzają czas- oczekując na śniadanie, zajęcia, a także w czasie zabaw dowolnych. Mają tu okazję obcowania z książką na co dzień. Poprzez oglądanie kolorowych obrazków rozwijają spostrzegawczość wzrokową, śledząc teksty utrwalają poznane literki, a dzieci starsze nawet czytają proste wyrazy i teksty. Przez słuchanie wybranych bajek i opowiadań, poszerzają zasób słownictwa, ćwiczą pamięć, uwagę i myślenie. Kształtują również poprawną wymowę i wypowiadanie się. Codzienny kontakt z różnego rodzaju książkami, czasopismami, albumami, wpływa na rozwijanie zainteresowań, a także na przygotowanie dzieci do nauki czytania. Dzieci oglądając książki, uczą się prawidłowego posługiwania nimi i dbania o nie.

Kącik lalek

Kącik lalek jest miejscem bardzo często odwiedzanym przez dzieci , które uwielbiają bawić się w dom. Znajdują się tutaj: lalki, wózki, kuchnia, naczynia, sztućce, plastikowe owoce, warzywa, itp. Często goszczą tu dziewczynki, ale chłopcy także chętnie tutaj przebywają. Zabawa lalką czy misiem często ukazuje sytuacje z prawdziwego życia rodzinnego. Dzięki wspólnej zabawie dzieci uczą się właściwych zachowań, współpracy, rozwijają umiejętności językowe. Bawiąc się w kuchni, uczą się porządkowania, przygotowywania zdrowych potraw, właściwego nakrywania do stołu i kulturalnych nawyków. Podejmując różnorodne zabawy tematyczne rozwijają wyobraźnię, a także utrwalają zdobyte w życiu codziennym i w przedszkolu umiejętności.

Kącik muzyczny

W kąciku muzycznym odbywają się zajęcia muzyczne takie jak: słuchanie i nauka piosenek, różnorodne zabawy słuchowo- ruchowo- rytmiczne, a także gra na instrumentach. W wolnym czasie dzieci mogą posłuchać tu różnego rodzaju piosenek, a także muzyki relaksacyjnej. Bardzo chętnie sięgają po instrumenty perkusyjne, dzwonki, harmonijkę ustną, flet, ucząc się właściwego oddychania i sposobu gry. Dzięki temu rozwijają słuch muzyczny i poczucie rytmu. Poznają budowę i przeznaczenie instrumentów.

Kącik plastyczny

Kącik plastyczny wyposażony jest w różnego rodzaju materiały i przybory plastyczne- bloki, kredki, nożyczki, plastelinę, itp. Dzieci bardzo chętnie rysują, malują, wycinają, lepią nie tylko na zajęciach zorganizowanych, ale także podczas zabaw dowolnych. Podejmowanie spontanicznej działalności plastycznej sprzyja rozwijaniu zainteresowań, zdolności, wyobraźni twórczej, pomysłowości i sprawności manualnej, tak ważnej w przygotowaniu przedszkolaków do nauki pisania. Dzieci, które często sięgają po kredkę, czy plastelinę, lepiej i sprawniej posługują się przyborami, staranniej i dokładniej wykonują prace plastyczne, które są ciekawsze i bogatsze w szczegóły, a rysowanie szlaczków nie sprawia im większych trudności, co ma ogromny wpływ na naukę pisania w szkole podstawowej.

Kącik przyrody

Kąciki przyrody są ozdobą każdej sali. Przedszkolaki aktywnie zagospodarowują je zgodnie z aktualną porą roku. Przynoszą warzywa, owoce sadu, lasu i parku, liście, kwiaty, itp. Różnorodne zajęcia i zabawy kształtują u dzieci wrażliwość na piękno i ochronę przyrody. Podczas manipulowania materiałem przyrodniczym- segregowania, przeliczania, porównywania, kształtują pojęcia matematyczne i spostrzegawczość wzrokową. Tworząc z materiału przyrodniczego różnorodne prace plastyczne płaskie i przestrzenne rozwijają wyobraźnię i sprawność manualną. Poznają nazwy drzew i krzewów, z których pochodzą liście i owoce, a także uczą się zachowań ekologicznych.